• Ֆիզիկական և հոգևոր զարգացում,
• Կենսական հմտությունների ուսուցում,
• 4 որակավորման աստիճան՝ տարեկան քննությունների միջոցով ստացվող,
• Կանոնավոր գործնական դասընթացներ՝ ֆիզպատրաստություն, ինքնապաշտպանություն, քաղպաշտպանություն, գոյատևում, լեռնագնացություն, առաջին օգնություն, արշավներ, ճամբարներ, հայրենաճանաչություն, քաղաքացիական հմտություններ, հոգեբանություն, հոգևոր զրույցներ:
Առաջնորդական ծրագիրը տալիս է.
• Առաջնորդական հմտություններ,
• Թիմային աշխատանք, հանրօգուտ գործունեություն:
Ծրագիրը ԶԱՐԿ որակավորմամբ ավարտած լավագույն սաներին շնորհում է կրթաթոշակներ ԲՈՒՀ-ում սովորելու համար և առաջատար սաներին տալիս է հնարավորություն անցնել անվճար վերապատրստում և դառնալ ԶԱՐԿ հրահանգիչ:
«Ամրոց» ազգային զարգացման հիմնադրամը իր գործընկերների հետ միասին նախաձեռնել և ֆինիանսավորում է «ԶԱՐԿ» ռազմամարզական ծրագիրը։ Ծրագրի նպատակը նախազորակոչային տարիքի տղաների և աղջիկների ֆիզիկական պատրաստությունն ու հոգևոր զարգացումն է։ Այն կնպաստի դեռահաս պատանիների տոկունության, արտակարգ իրավիճակում արագ ու ճշգրիտ որոշումներ կայացնելու, կենտրոնանալու, կայացրած որոշումների համար պատասխանատվություն ստանձնելու ունակությունների զարգացմանը, ինչպես նաև ի հայտ կբերի նրանց առաջնորդական որակները և թիմային աշխատանքի կարողությունները։