Աշխարհաքաղաքական, անվտանգային, պետականաշինական, ժողովրդագրական, պատմագիտական, հայագիտական հետազոտություններ, ինչպես նաև դրանց հանրայնացման նախագծեր, աջակցություն այս ոլորտների լավագույն ներկայացուցիչների մասնագիտական աճին:
«Ամրոց» ազգային զարգացման հիմնադրամը «ԶԱՐԿ» կրթական ծրագրի համահիմնադիրն է , որը նախատեսված է 10-17 տարեկանների: համար Ծրագրի առաքելությունն է կրթել հոգով եւ մարմնով ուժեղ սերունդ:
ԶԱՐԿ-ը դեռահասներին սովորեցնում է կողմնորոշվել արտակարգ իրավիճակներում, ինքնակազմակերպվել, որոշումներ կայացնել, պատասխանատվություն վերցնել
կայացրած որոշումների համար: Ծրագիրը նաեւ ի հայտ է բերում առաջնորդական հատկանիշներ սաների մոտ եւ սերմանում է թիմային գործելու մշակույթ:
«Դավիթբեկյան խաղեր» մրցույթ-փառատոն
«Ամրոց» ազգային զարգացման հիմնադրամը «Դավիթբեկյան խաղեր» ամենամյա մրցույթ-փառատոնի գլխավոր աջակիցն է։ Մրցույթ-փառատոնն կազմակերպվում է համանուն հասարակական կազմակերպության կողմից և համախմբում է Հայաստանի մարզական կազմակերպություններին ու այն ուսումնական հաստատություններին, որոնք արժևորում են հայրենասիրական դաստիարակությունը։
«Տաուժ դպրոցներ»
«Տաուժ»-ը նոր որակի առաջնորդների դպրոցներ են Տավուշի թեմի Դիլիջան, Իջևան, Բերդ և Նոյեմբերյան համայնքներում «Տահույս» ՀԿ֊ի կողմից Հիմնադարմի աջակցությամբ իրականացվել են 12-14 տարեկան երեխաների համար նախատեսված եւ ԶԱՐԿ ծրագրին բազմաթիվ չափորոշիչներով մոտ մարզական եւ կրթական պարապմունքներ: ԶԱՐԿ ծրագրի կրթական չափորոշիչների հիմման վրա մշակվել է նաև «Տաուժ դպրոցներ»-ի կրթական ուղեցույց-ձեռնարկը: